Nie każdy wie, jaka piłka do siatkówki jest najlepsza. Ile kosztuje taka piłka siatkowa?
Spis treści
Na co zwrócić uwagę kupując piłkę do siatkówki?
Wśród najpopularniejszych produktów, które doskonale zna każdy siatkarz, jest piłka do siatkówki Mikasa. Wiele osób zna również piłki siatkowe Molten. Podczas wyboru piłek do gry owszem można kierować się tymi wskazaniami, bowiem firma Mikasa i Molten mają dobrej jakości produkty. Należy jednak wiedzieć czym dokładnie charakteryzują się takie piłki i co wpływa na ich wybór.
Piłka ma osłonę, która najczęściej wykonana jest z materiału syntetycznego. Są też również piłki ze skóry naturalnej na wierzchu, ale ten pierwszy materiał wykazuje się większą wytrzymałością i dobrym wchłanianiem wilgoci. Zawodnicy zwracają również uwagę na to, że jest to piłka charakteryzująca się dobrym wybiciem, co ma też wpływ na ich grę. Wyjątkiem są piłki dla młodszych dzieci, które dopiero rozpoczynają treningi. Aby zmniejszyć bolesność wybicia, piłka siatkarska pokrywana jest miękką pianką. Piłka do gry w siatkówkę złożona jest z paneli o takich samych wymiarach w kształcie sześciokąta, które zszywane są ze sobą razem. Piłki do siatkówki Molten oraz innych marek z reguły dostępne są w jaskrawych odcieniach. Dzięki temu piłka zawsze jest dobrze widoczna podczas gry, niezależnie od panujących warunków (zarówno mowa tutaj o siatce halowej, jak i również plażowej).
Jaka piłka do siatkówki? Co jest ważne przy wyborze piłki siatkowej?
Chcąc wybrać dobrą piłkę siatkową Mikasa lub innej marki, należy pod uwagę wziąć kilka czynników:
- wiek zawodników – jak było mówione wcześniej, dzieci do lat 9 rozpoczynają treningi od miękkich piłek;
- poziom zaawansowania;
- jakość osłony piłki;
- jej wypełnienie – z reguły dętka piłki powinna być wykonana z lateksu lub butylu;
- intensywność eksploatacji.
Normy techniczne FIVB piłek do siatkówki
Jaka piłka do siatkówki? Niezależnie od tego, o jakie rozgrywki dokładnie chodzi, zawsze warto sprawdzić co na ten temat ma do powiedzenia FIVB – Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej. To oni ustalili, że niezależnie od poziomu gry, możliwe jest zastosowanie jednej z siedmiu rodzajów piłek. Mowa tutaj dokładnie o:
- Penalty Pro 8.0 (do niedawna liga brazylijska),
- Gala Pro-Line BV 5591S (liga czeska),
- Star Grand Champion VB 225-34 (liga południowokoreańska),
- Mikasa V200W,
- Molten V5M5000,
- Allsix V900,
- Mikasa V300W.
Takie modele piłek można szukać w internetowym sklepie sportowym, gdzie bez trudu będzie można je dostać.
Piłki, które zostały wymienione poniżej, niewiele się od siebie różnią. FIVB jest bowiem federacją, która do tego tematu podchodzi bardzo poważnie. Piłki, które mogą od nich otrzymać homologację, są sprawdzane pod kątem niżej wymienionych kryteriów:
- estetyka – każda piłka może mieć wykorzystane maksymalnie trzy kolory;
- konstrukcja – do wykonania piłki powinny zostać wykorzystane od 8 do maksymalnie 18 paneli, waga powinna mieścić się w granicach od 260 do 280 g, obwód musi wynosić 65-67 cm;
- ciśnienie – ~0,3 bar/hPa;
- wytrzymałość – piłka powinna pozwolić na 10 000 uderzeń z prędkością 50km/h;
- stabilizacja toru lotu – tak, aby można było liczyć na powtarzalność przy odbiciu.
Piłka do siatkówki halowej vs piłki do siatkówki plażowej – różnice
Jedna z najważniejszych różnic pomiędzy obiema piłkami to wysokość odbicia. W przypadku piłki plażowej wynosi ona 53-61 cm. Halowa piłka do siatkówki marek Mikasa, Molten, itd., jest w stanie zapewnić wysokość odbicia na poziomie 60-66 cm. Różnica tkwi także w poziomie wykorzystanego ciśnienia. Dla piłki plażowej wynosi ono pomiędzy 0,175 a 0,225 kg/cm2, halowa – 0,300- 0,325 kg/cm2. Wyróżnia je również rozmiar piłki. Te do volleyball plażowej są z reguły większe. Jest to spowodowane tym, że muszą się lepiej poruszać po otwartej przestrzeni. Cechuje je również większa wytrzymałość, czemu nie można się dziwić. W końcu gra się nimi bez względu na panującej warunki atmosferyczne na dworze. One to również są zszywane. W przypadku piłek treningowych lub meczowych na hali są one szyte lub klejone.
Ile kosztuje piłka do siatkówki?
Skoro już wiadomo, jaka piłka do siatkówki jest dobra, czas teraz przyjrzeć się cenie. Ile kosztuje piłka do siatkówki? Nie da się w sposób jednoznaczny odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ ceny są różnorodne. Przykładowo można podać, że za piłkę meczową Mikasa V200W należy zapłacić od 327 złotych w górę. Jednak za model V370W tej samej marki, można zapłacić od 65 złotych w górę. Molten Soft V5M2200 to kolejna piłka, którą można kupić już od 89 złotych w górę. Jak więc widać ceny są zróżnicowane.
Czy można polecać granie w siatkówkę? Oczywiście, że tak. Jest to fascynująca dyscyplina sportowa, która pozwala na dużo ruchu. Nie trzeba myśleć o zawodowstwie, ale można pomyśleć o graniu dla przyjemności.
Pasjonat siatkówki z wieloletnim doświadczeniem na parkiecie oraz jako kibic. Entuzjasta analizy taktycznej i statystyk, który chętnie dzieli się swoją wiedzą i przemyśleniami na temat najnowszych wydarzeń w świecie siatkówki. Uwielbia odkrywać i opisywać młode talenty oraz kluczowe momenty meczów, które decydują o losach rozgrywek.