Libero, którego rozpoznać można po odmiennym od reszty drużyny stroju to jeden z najważniejszych zawodników w drużynie siatkarskiej. Jaka jest jednak jego rola i co sprawia, że jest tak ważnym graczem? Odpowiedzi znajdziesz w dzisiejszym wpisie.
Spis treści
Libero w siatkówce – kto to jest?
Na boisku do siatkówki jednocześnie znajduje się 12 graczy – każda drużyna składa się bowiem z 6 zawodników. Według standardowych zasad, każdy zawodnik przyjmuje jedną z 4 pozycji – atakujący, rozgrywający, środkowy bloku, lub przyjmujący. Nawet osoby rzadko oglądające siatkówkę zauważyły jednak z pewnością, że w trakcie meczu zawodnicy z pola gry często zastępowani są przez tzw. libero. To właśnie rola libero w siatkówce budzi największe niezrozumienie wśród osób, które sportem tym z reguły się nie interesują.
Zawodnik libero jest specjalistą od gry obronnej. Jest on wyspecjalizowany w przyjmowaniu zagrywek, a także utrzymywaniu piłki w grze po ataku przeciwnika. Każda z drużyn może w protokole meczowym wyznaczyć dwóch zawodników grających na pozycji libero, jednakże jednocześnie na boisku przebywać może tylko jeden libero na drużynę. Drugi libero może zastąpić zawodnika grającego na tej pozycji w danym momencie, lecz nie mogą oni grać jednocześnie. Libero może w dowolnym momencie zastąpić w grze każdego zawodnika strefy obrony (najczęściej jest to środkowy bloku). Liczba takich zmian jest nieograniczona. Sprawia to, że trenerzy często i chętnie eksperymentują ze zmianami z udziałem libero, co dla mniej doświadczonego widza może być na początku przygody z siatkówką dość niezrozumiałe.
Zadania libero
Siatkarz grający na pozycji libero, jak już wspominaliśmy, pełni jedną z najważniejszych funkcji w całym zespole. Skupiając się na grze obronnej, często przyjmuje on zagrywki przeciwnika, a także odbiera ataki wyprowadzone w trakcie akcji. Jego głównym zadaniem jest kontrola linii obrony zespołu. Jego rola bardzo często ogranicza się więc nie tylko do indywidualnych zagrań – libero bardzo często konsultuje swoje działania i doradza innym graczom linii obrony, co pozwala koordynować defensywne działania drużyny.
Libero to zawodnik, który odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu płynności gry. Wbrew pozorom jednak, jego rola w zespole nie ogranicza się jedynie do przyjmowania zagrywek, czy ataków rywala. Po udanej obronie jego rolą jest często przekazanie piłki do zawodników grających w ataku.
Czego nie może robić libero?
Wcześniej wspominaliśmy o tym, że dwóch zawodników libero grających dla tej samej drużyny nie może jednocześnie znajdować się na boisku. Należy jednak podkreślić, że nie jest to jedyne ograniczenie związane z tą rolą. Choć rola libero w obronie i na przyjęciu jest nieoceniona, to istnieją również pewne ograniczenia.
Zawodnik grający na tej pozycji nie może bowiem blokować ataków przeciwnika, ani wykonywać zagrywek. Pewną ciekawostką jest fakt, że jeszcze do 2022 roku zawodnik libero nie mógł także być wybierany na kapitana drużyny – obecnie jednak siatkówka cechuje się złagodzonymi przepisami i jest to już możliwe.
Czy libero może atakować?
Libero jest pozycją o tyle charakterystyczną, iż zawodnik grający na tej pozycji nie może atakować piłki. W najbliższym czasie raczej nie należy spodziewać się zmian regulaminowych, które mogłyby wprowadzić nowe przepisy w tym zakresie. Warto jednak dodać, że o ile nie może on zaatakować piłki, o tyle może przebić ją na stronę przeciwnika – ale tylko w strefie obronnej i tylko, gdy piłka znajduje się poniżej górnej krawędzi siatki.
Najlepsi libero na świecie – top 3
W historii siatkówki pojawiło się wielu wybitnych zawodników na boisku występujących na pozycji libero. Prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalnym obecnie polskim libero jest Paweł Zatorski. Nasz zawodnik jest wszak złotym medalistą Mistrzostw Świata z 2014 i 2018 roku, Mistrzostw Europy z 2023 roku, a ponadto został wybrany najlepszym libero MŚ 2018 i ME 2023. Jednak wymieniając najbardziej utalentowanych libero zrobilibyśmy błąd skupiając się jedynie na polskich graczach. Jacy zawodnicy mogą zatem zostać uznani za trójkę najlepszych libero na świecie?
Z całą pewnością wśród nich wymieniony może być choćby Jenia Grebennikov – reprezentant Francji o rosyjskich korzeniach. Sięgnął on po złoty medal ligi mistrzów w sezonie 2017/18, zdobył ze swoją reprezentacją narodową złoto Igrzysk Olimpijskich w 2020 roku, a także wygrał z nią Ligę Narodów w 2022 roku i Mistrzostwa Europy w 2015 roku. Wielokrotnie wybierany był na najlepszego zawodnika turnieju na swojej pozycji – było tak m.in podczas Igrzysk Olimpijskich w roku 2020, czy Mistrzostw Świata 2018.
Równie wielkimi osiągnięciami może pochwalić się Sergio Dutra Santos, znany jako Serginho prawdziwa legenda reprezentacji Brazylii. Jest on dwukrotnym zwycięzcą Igrzysk Olimpijskich (2004 i 2016 rok), dziewięciokrotnym zwycięzcą Ligi Światowej oraz dwukrotnym zwycięzcą Mistrzostw Świata (2002, 2006 rok). Ponadto został uznany za MVP Igrzysk Olimpijskich 2016 roku.

Pasjonat siatkówki z wieloletnim doświadczeniem na parkiecie oraz jako kibic. Entuzjasta analizy taktycznej i statystyk, który chętnie dzieli się swoją wiedzą i przemyśleniami na temat najnowszych wydarzeń w świecie siatkówki. Uwielbia odkrywać i opisywać młode talenty oraz kluczowe momenty meczów, które decydują o losach rozgrywek.