Przejdź do treści

Najdroższy siatkarz świata – najwyższe transfery siatkarskie

PlusLiga zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią moc siatkarskich emocji. Wydarzenie na kolejne cztery lata określi mistrzów świata. Nic więc dziwnego, że jest to event o niezwykle prestiżowymi charakterze, który przyciąga same wielkie nazwiska świata sportu. Kluby siatkarskie dysponują dużymi środkami finansowymi, by mieć w swoich grupach najlepszych zawodników, którzy będą mieli bezpośredni wpływ na osiąganie zamierzonych sukcesów sportowych. Ile wynoszą najwyższe transfery siatkarskie? Który z siatkarzy zarabia najwięcej w Polsce i na świecie? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. 

Polskie kluby siatkarskie przeprowadzające największe transfery zawodników 

Od długich lat w świecie polskiej siatkówki, rządzą i dzielą te same powtarzające się nazwy klubów. Do najbogatszych zaliczyć należy m.in.: Asseco Resovia Rzeszów, ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, PGE Skra Bełchatów, czy Jastrzębski Węgiel. Podkarpacki klub dysponuje 14-16 milionami złotych, Bełchatów posiada środki koło 10- 12 milionów, ZAKSA 10-11 milionów, a na końcu Jastrzębski Węgiel z budżetem 9-10 milionów. To rekordowe sumy, które pozwalają na przeprowadzenie bardzo pokaźnych transferów. Bardzo często do grona najbogatszych klubów zalicza się także Stocznie Szczecin, która mogłaby konkurować z samą Asseco Resovia Rzeszów, jednak nie jest do końca oczywiste, czy klub posiada ostatecznie zamknięty budżet. 

Największe transfery siatkarskie 

W każdym klubie około 80% posiadanych finansów przeznaczone zostaje na pensję zawodników i transfery. 20% to koszty pozostałe- wyjazdy, obozy, wynajem sali, marketing, opieka medyczne, i inne. 

Do najdroższych transferów siatkraskich zaliczyć można mistrzów świata juniorów, których przetransferowano do reprezentacji seniorów. Do najbardziej popularnych nazwisk zalicza się: Jakuba Kochanowskiego, Bartosza Kwoleka, czy Tomasza Fornala. To siatkarze, których kontrakty opiewają na kwoty rzędu 300- 400 tysięcy złotych za jeden sezon. Warto jednak zaznaczyć, że Polska nie jest krajem przodującym w transferach siatkarzy, pomimo tego, że zarobki są dość solidne. W czołówce kontynentu siatkarze w PlusLidze zarabiaj około 500 tysięcy euro na rok. Zdecydowanie Włochy oraz Rosja to kraje przodujące. Eksperci wskazują, że to, co Polacy siatkarze zarabiają w złotówkach, to ich koledzy np. we Włoszech dostają odpowiednio w euro, albo w dolarach. Co jednak bardzo ciekawe, oficjalnych zarobków siatkarzy żaden klub nie jest chętny przedstawiać oficjalnie. Warto jednak wiedzieć, że najlepiej zarabiają siatkarze na pozycji atakujących i przyjmujących. 

TOP 10 najlepiej zarabiających siatkarzy w Polsce 

Na pierwszej pozycji najlepiej zarabiających siatkarzy w Polsce zalicza się Mariusz Wlazły. Kapitan PGE Skry od 15 lat reprezentuje klub.

Jeden z najdroższych transferów w naszym kraju należy do Mateusza Mika, grającego w Asseco Resovia Rzeszów.

Na trzecim miejscu najlepiej zarabiających siatkarzy w naszym kraju znalazł się Dawid Konarski grający w klubie Jastrzębski Węgiel. Czwarte miejsce należy do Matej Kazijski ze Stoczni Szczecin, a piąte do Milad Ebadipour (PGE Skra Bełchatów). To siatkarz, który uzyskał najwyższą podwyżkę w stosunku do poprzedniego sezonu. 

Szóste miejsce zajmuje Aleksander Śliwka, najlepiej zarabiający siatkarz młodego pokolenia. Siódme miejsce zajął Benjamin Toniutti– najlepiej zarabiający rozgrywający. Paweł Zaporski zajmuje ósme miejsce, jako najlepiej zarabiający libero. Karol Kłos na dziewiątym miejscu znalazł się zawodnik klubu PGE Skra Bełchatów, który jest najlepiej zarabiającym środkowym z naszym kraju. 

Bardzo dobrze zarabia także Bartosz Kurek, którego kontrakt może opiewać nawet na 800-900 tysięcy złotych za sezon.

TOP największych transferów siatkarzy na świecie 

Wilfredo Leon, to zdecydowanie lider wśród najlepiej zarabiających siatkarzy na świecie. W tym sezonie miał miejsce jego transfer z Zenita Kazań do Perugii. Podobno kontrakt opiewa na około 1 milion euro. 700-900 tysięcy euro uzyskują także rosyjscy siatkarze- Earvin N’Gapeth (transfer z Modeny), czy Matthew Anderson. 

Po więcej ciekawych informacji na temat transferów siatkarzy warto zajrzeć na stronę internetową ksagh.pl/pozycje-w-siatkowce/