Zagrywka w siatkówce jest bez wątpienia kluczem do sukcesu. Stanowi ona jedyny indywidualnie wykonywany element gry. Poznaj sposoby serwowania piłki i zobacz, jak poprawnie wykonać zagrywkę.
Zagrywka to po prostu przebicie piłki na drugą stronę siatki. Jej celem jest zdobycie punktu czy też utrudnienie przyjęcia przeciwnej drużynie. Wprowadzenie piłki do gry poprzez serwis jest ogromnie istotnym elementem tego sportu. Profesjonalni gracze muszą nauczyć się skutecznie serwować, aby móc triumfować na boisku.
Spis treści
Jak prawidłowo zagrywać w siatkówce?
Wykonanie serwisu rozpoczyna potyczkę o każdy kolejny punkt. Serwuje ten zespół, który wygrał poprzednią wymianę. Piłkę do gry wprowadza zawsze prawy zawodnik linii obrony. Jeżeli w meczu następuje przełamanie, a więc zdobywa się punkt po tym, jak zrobił to przeciwnik wówczas następuje rotacja zawodników zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Podrzut piłki wykonuje się zza linii końcowej boiska. Po gwizdku sędziego zawodnik ma 8 sekund na wykonanie serwisu. Siatkarz może uderzyć piłkę dowolną częścią ręki, a do chwili jej uderzenia nie może dotknąć pola gry. Zagrywkę wykonuje się najczęściej sposobem górnym. Siatkach wykonuje skręt tułowia, następnie zawodnik podrzuca piłę do góry i uderza.
Celem serwisu jest przebicie piłki na boisko przeciwnika w taki sposób, aby miał on problemy z jej przyjęciem. Co ważne, piłka może zahaczyć o siatkę, ale musi spaść na drugą stronę. Nie może wyjść spoza linii końcowej i bocznej. As serwisowy to znana zagrywka w siatkówce, w której to zawodnik zdobywa punkt dla swojej drużyny bezpośrednio po wykonaniu zagrywki. Profesjonalni gracze na każdym treningu siatkówki uczą się tego, jak skutecznie wprowadzać piłkę do gry.
Rodzaje zagrywek
Zagrywkę wykonuje się najczęściej sposobem górnym, chociaż można też zdecydować się na zagranie sposobem dolnym, przy użyciu nadgarstka. Serwujący posyła z dużą siłą i prędkością piłkę w stronę zawodników o mniejszych umiejętnościach, jeśli chodzi o jej odbiór albo w miejscach, gdzie przeciwna drużyna może mieć problem z jej odebraniem. Siatkarze starają się, aby tor lotu piłki był nieoczywisty. W tym sporcie możemy wymienić kilka rodzajów zagrywek, biorąc pod uwagę sposób zagrywania oraz technikę.
- zagrywka sposobem dolnym,
- zagrywka sposobem górnym,
- zagrywka boczna,
- zagrywka z wyskoku,
- zagrywka float,
- skrót.
Zagrywka sposobem dolnym
Zagrywka dolna polega na tym, że siatkarz ustawia się za linią końcową, przodem do boiska. Zawodnik praworęczny wysuwa trochę lewą nogę do przodu, po czym wyciąga piłkę w lewej ręce przed prawy bark. Oczywiście, osoba leworęczna postępuje odwrotnie. Zawodnik podrzuca piłkę na wysokość ok. 30-60 cm, po czym wykonuje zamach prawej ręki do tyłu i uderza piłkę zewnętrzną częścią kciuka, pamiętając o złączeniu pozostałych palców.
Zagrywka sposobem górnym
Zagrywka w siatkówce górna wykonywana zza linii końcowej boiska określana jest także mianem zagrywki tenisowej czy stacjonarnej. Siatkarz staje w rozkroku, rękę zgina za głową, a w drugiej trzyma przed sobą piłkę. Podrzuca ją do góry, po czym uderza w możliwie najwyższym punkcie zasięgu ręki. W chwili podrzucania piłki, siatkarz odgina tułów i wykonuje zamach, uderzając ją delikatnie zwartymi palcami dłoni. Ten rodzaj zagrywki można wykonać także z wyskoku. Jej popularnym rodzajem jest tak zwany serwis brazylijski, który wyróżnia się bezrotacyjnym lotem.
Zagrywka boczna
Innym rodzajem zagrywki jest serwis boczny, którego nie praktykuje się w profesjonalnych rozgrywkach. Żeby go wykonać, siatkarz ustawia się bokiem do boiska. Podczas wykonywania zamachu przed uderzeniem piłki, rozgrywający skręca swój tułów w jedną stronę, co ma na celu wzmocnić siłę uderzenia.
Zagrywka z wyskoku
Serwis sposobem górnym na turniejach i zawodach często wykonuje się z wyskoku. Taki rodzaj zagrywki sprawia, że piłka osiąga znaczną prędkość i jest jeszcze trudniejsza w odbiorze. Często leci z prędkością nawet powyżej 100 km/h. Serwis ten jest jednak dosyć ryzykowni. Zawodnik wykonujący go może łatwo przebić piłkę za końcową linię boiska czy linię boczną.
Zagrywka float
Zagrywka float inaczej nazywana brazylijską, osiąga prędkość 50-70 km/h, co za tym idzie, jest słabsza od tej z wyskoku. Pomimo tego trudno jej przyjąć drużynie przeciwnej, gdyż cechuje się nieprzewidywalnym torem lotu.
Skrót
Skrót wykonuje się z wyskoku albo z zagrywki float. Taka piłka spada tuż za siatkę, przez co jest trudna w odbiorze. Dzięki skrótowi można zdobyć punkt poprzez zaskoczenie przeciwnej drużyny. Ponadto zadaniem tego serwisu może być wyłączenie z ataku zawodnika, który ją przyjmie.
Jak wpływ na grę ma prawidłowa zagrywka?
Zagrywka w siatkówce jest ogromnie istotnym elementem gry. Dobrze wykonana może zaskoczyć drużynę przeciwną, czego wynikiem może być zdobycie punktu czy też zmuszenie przeciwnika do błędu. Opanowanie techniki zagrywki przyczynia się w dużej mierze do zwycięstwa w meczu. Jej różnorodność, precyzja, siła stanowi klucz do wygrania.
Zawodnicy z najlepszą zagrywką na świecie
Na świecie nie brakuje siatkarzy, który wyróżniają się znakomitą zagrywką. Zdobywają oni liczne punkty dla swoich drużyn, przyczyniają się do zwycięstwa w wielu zawodach. Do najlepszych zagrywających zalicza się takie znane postacie jak Gyorgy Grozer, znany ze swojej bardzo mocnej zagrywki. Piłka wprowadzona przez niego do gry potrafi lecieć z prędkością nawet 131 kilometrów na godzinę. Kolejnym świetnym serwującym jest Wilfredo Leon, czyli Kubańczyk z polskim paszportem zagrywający piłki z prędkością 125-130 km/h. Światowej klasy zawodnikiem z bardzo dobrą zagrywką jest też Maksim Michajłow, który może poszczycić się licznymi asami serwisowymi. Nie można też zapominać o zawodniku Mateju Kazijskim, będącym najlepszym graczem mistrzostw świata w 2006 roku. Listę najlepszych zagrywających zamyka Iwan Zajcew występujący w barwach Włoch, wybrany najlepszym siatkarzem mistrzostw Europy w 2013 roku.
Zagrywka w siatkówce potrafi zdecydować o losach seta, jak i całego meczu. Nauka serwisu jest równie ważna jak ta obejmująca umiejętność bloku czy skutecznego ataku. Profesjonalni gracze przykładają dużą wagę do tego elementu gry, próbując różnego rodzaju zagrywek.
Pasjonat siatkówki z wieloletnim doświadczeniem na parkiecie oraz jako kibic. Entuzjasta analizy taktycznej i statystyk, który chętnie dzieli się swoją wiedzą i przemyśleniami na temat najnowszych wydarzeń w świecie siatkówki. Uwielbia odkrywać i opisywać młode talenty oraz kluczowe momenty meczów, które decydują o losach rozgrywek.