W lipcu zeszłego roku gruchnęła informacja o tym, że Jędrzej Gruszczyński został nowym libero Projektu Warszawa. Był to dla niego powrót do klubu, w którym występował w latach 2016-18. Co możemy powiedzieć na temat jego dotychczasowej kariery?
Spis treści
Jędrzej Gruszczyński – podstawowe informacje
Data urodzenia | 13 listopada 1997 roku |
Wzrost | 1,86 m |
Pozycja | Libero |
Klub | Projekt Warszawa |
Jędrzej Gruszczyński – przebieg kariery
Jędrzej Gruszczyński urodził się 13 listopada 1997 roku we Wrześni i to właśnie w tym mieście rozpoczął swoją karierę na siatkarskich parkietach. Bardzo szybko ruszył on jednak w świat i przez ostatnie lata juniorskie reprezentował barwy zespołu SMS PZPS Spała. Trenerzy z pewnością byli świadomi tego, że mają do czynienia z zawodnikiem, którego stać na rzeczy wielkie.
Pierwszy klub seniorski to ONICO Warszawa (obecny Projekt). Libero ten reprezentował barwy ONICO w latach 2016-18. Następny przystanek to Cuprum Lubin, ale już w 2020 roku siatkarz grał dla Indykpolu AZS Olsztyn. Przed sezonem 2022/23 byliśmy z kolei świadkami przenosin do Zawiercia, ale jeszcze w 2022 roku Gruszczyński trafił do Skry. W lipcu 2023 roku libero wrócił do Warszawy.
Jędrzej dość często zmieniał kluby – czy nie za często? Każdą sytuację należy rozpatrywać inaczej. Przykładowo przenosiny do Skry miały związek z kontuzją Kacpra Piechockiego. Niemniej nie można zapomnieć o tym, co najważniejsze – zawodnik nieustannie ma wiele do zaoferowania. Dość powiedzieć, że mowa o reprezentancie Polski i brązowym medaliście Ligi Narodów w 2019 roku.
Jędrzej Gruszczyński – sukcesy
Jędrzej Gruszczyński to siatkarz, który dla wielu kibiców polskiej reprezentacji wciąż może być jednak anonimowy. Należy jednak pamiętać o tym, że mowa o jednej z najlepszych reprezentacji świata. Jeśli ktoś jest zbyt słaby na grę w polskiej reprezentacji, nie oznacza to tego, że kariera takiej osoby toczy się w złym kierunku. Poza tym trzeba też mieć na uwadze coś więcej niż grę w seniorach.
Zwłaszcza że Gruszczyński to złoty medalista Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata (2015) Kadetów. Do tego wypada dodać bycie częścią najlepszej drużyny podczas Mistrzostw Świata juniorów (2017). Oczywiście istotne są też wydarzenia z zakończonego niedawno sezonu – triumf w Pucharze Challenge i brązowy medal za trzecie miejsce w lidze.
Sukcesy klubowe:
- Puchar Challenge (2024),
- Trzecie miejsce w polskiej lidze (2024).
Sukcesy reprezentacyjne:
- Mistrz Europy kadetów (2015),
- Mistrz Świata kadetów (2015),
- Mistrz Świata juniorów (2017),
- Trzecie miejsce w Lidze Narodów (2019).
Siatkówka różne ma oblicza – kariera w cieniu siostry
W przypadku rozmaitych karier często mówi się o pewnych porównaniach. Jędrzej Gruszczyński z pewnością coś o tym wie, choć trzeba przyznać, że jego historia nie jest typowa. Tutaj możemy rozmawiać o porównaniach z dwa lata starszą siostrą. Siostrą, która rywalizuje w siatkówce plażowej. Dla niezorientowanych – chodzi o Jagodę Śliwkę. Nazwisko dość zabawnie koreluje z imieniem, ale nie to jest najważniejsze. Najważniejsze jest to, że polska siatkarka plażowa nosi to nazwisko ledwie od paru miesięcy. Ma to związek z niedawnym ślubem i co warte podkreślenia, wybrankiem siostry Jędrzeja był Aleksander Śliwka, z którym od wielu lat tworzyła parę. Widzimy więc, że sport ma różne oblicza.
Co do sukcesów Jagody Śliwki, na pewno należy mieć świadomość tego, że mowa o wielokrotnej medalistce mistrzostw Polski, Europy i Świata. Co ciekawe, jest ona również pracownikiem Wydziału Siatkówki Plażowej PZPS.
Na co stać drużynę Projektu?
Do startu kolejnego sezonu jeszcze kilka tygodni, ale z pewnością wielu kibiców zastanawia się nad tym, co pokaże PGE Projekt Warszawa. Na pewno kwestia nazwy jest już czymś, nad czym przydałoby się pochylić. PGE Polska Grupa Energetyczna stała się sponsorem tytularnym klubu. Można opowiadać o tym, że PGE Polska Grupa Energetyczna od lat jest aktywnym sponsorem polskiej siatkówki, ale przede wszystkim należy skupić się na tym, że klub z Warszawy spotkało ogromne wyróżnienie. Oczywiście ta współpraca (ma trwać przynajmniej dwa sezony) to przede wszystkim zastrzyk finansowy. Ze strony PGE Polskiej Grupy Energetycznej jest ogromna wiara w to, że zawarta umowa będzie mieć wpływ na sukcesy – chodzi tutaj o arenę krajową, jak i zagraniczną.
Nie można też zapomnieć o tym, co działo się w ubiegłym sezonie. Projekt zajął trzecie miejsce. Klub pokazał, że zalicza się do czołówki bardzo mocnej ligi. Musimy w końcu pamiętać, że na polskich parkietach nie brakuje znamienitych postaci. Z drugiej strony w sporcie zawsze chce się więcej. Skoro w ubiegłym sezonie udało się zakończyć rozgrywki na trzeciej lokacie, to może teraz przyszła pora, aby wykonać krok naprzód? Na pewno to coś, na co zespół z Warszawy po prostu stać. Warto też zwrócić uwagę na transfery, jakie zostały dokonane. Możemy zastanawiać się nad wkomponowywaniem poszczególnych graczy, ale jedno jest pewne – nadchodzący sezon zapowiada się pasjonująco.
Jędrzej Gruszczyński – co pokaże utalentowany libero?
Jędrzej Gruszczyński to bez wątpienia utalentowany zawodnik, ale widać wyraźnie, że sukcesy z juniorów nie do końca przełożyły się na to, co ma miejsce podczas zmagań z seniorami. Niemniej chodzi o sport – a w sporcie wszystko może zmienić się błyskawicznie. Świetnym przykładem lato 2022 roku – Aluron CMC Warta Zawiercie i Jędrzej Gruszczyński dochodzą do porozumienia, ale jeszcze w tym samym roku mamy zmianę klubu (skorzystanie ze specjalnej klauzuli).
Bez wątpienia jednak libero ma spore ambicje i wydaje się, że to samo można powiedzieć o ludziach, którym zależy na Projekcie Warszawa. To niczego nie gwarantuje, ale znaczy naprawdę dużo.
Pasjonat siatkówki z wieloletnim doświadczeniem na parkiecie oraz jako kibic. Entuzjasta analizy taktycznej i statystyk, który chętnie dzieli się swoją wiedzą i przemyśleniami na temat najnowszych wydarzeń w świecie siatkówki. Uwielbia odkrywać i opisywać młode talenty oraz kluczowe momenty meczów, które decydują o losach rozgrywek.