Przejdź do treści

Wymiary boiska do siatkówki

Siatkówka to sport uwielbiany przez miliony Polaków, w których to odnosimy niemałe sukcesy. Dyscyplinę tą uprawiają chętnie osoby dorosłe, jak i dzieci. Warto wiedzieć, że sport ten wymaga stosowania się do pewnych zasad. Istotne jest zwłaszcza to, aby boisko do siatkówki było zgodne z obowiązującymi przepisami. Sprawdź, jakie musi mieć wymiary.

Wymiary boiska do siatkówki– długość i szerokość

W piłce siatkowej należy przestrzegać ściśle określonych zasad. Obejmują one nie tylko pozycje zawodników czy ustawienie drużyny, ale także wymiary boiska do gry. Pierwsze boisko do siatkówki miało wymiary 15 m długości x 7, 5 szerokości. W grze wykorzystywano wówczas siatkę stosowaną w tenisie o wysokości 198 cm. Aktualnie każde standardowe boisko ma wymiary: 18 m długości x 9 m szerokości. 

Boisko podzielone jest na 2 części, w której to każdy zespół ma do dyspozycji kwadrat o wymiarach 9 x 9 metrów. Zgodnie z regulacjami FIVB obszar otaczający boisko musi mieć minimum 5-metrową strefę bezpieczeństwa. Pozostałe organizacje wymagają tylko co najmniej 3 metrów. Podane wymiary do gry są niezwykle istotne, gdyż pozwalają zawodnikom na utrzymanie optymalnej odległości między sobą. Ponadto umożliwiają na prawidłowe wykonanie bloku, ataku czy zagrywki. Boisko o złych wymiarach może odbić się negatywnie na jakości i bezpieczeństwie gry. Ile wynosi wysokość siatki, słupków oraz antenek – wymogi dla kobiet i mężczyzn

Wysokość siatki zależy od płci zawodników, jak i regulacji ustanowionych przez Międzynarodową Federację Piłki siatkowej. Jeśli chodzi o kobiety, to ze względu na ich budowę ciała i wzrost, siatka zamocowana jest na wysokości 2,24m.

Na meczach rozgrywanych przez dziewczynki, siatka znajduje się na wysokości 2,15 m. Siatka do siatkówki mężczyzn jest ustawiona na wysokości 2, 43 m. W przypadku chłopców jest to 2, 35m. Szerokość siatki wynosi 1 m, natomiast długość ok. 9,5 do 10 metrów. Przyjęta standardowa wysokość słupków to 2, 55 m. Najczęściej są one wykonane z trwałego aluminium albo stali. Jeśli chodzi o wysokość antenek, czyli elementów znajdujących się na górze słupków do siatkówki, to wynosi ona 0,80 cm. Budowa siatki jest niezmienna. Ma biały kolor, a jej oczka mierzą 10 cm. Siatka na całej swojej długości jest obszyta sztywną taśmą.

Wymiary boiska do piłki siatkowej a linie

Można wymienić linie boczne i środkowe. Wyznacza się je wewnątrz powierzchni boiska. Linia środkowa dzieli obszar do gry na dwa równe pola o wymiarach 9 x 9 metrów. Ponadto, na boisku znajduje się też linia ataku. W przypadku oficjalnych rozgrywek jest ona przerywana i znajduje się po bokach boiska. Rozróżnić możemy jeszcze linię trenerską, wytyczoną za linią ataku i linią końcową. Służy ona do określenia miejsca, w którym może poruszać się trener zawodników. Wszystkie linie do siatkówki halowej mają 5-centymetrową szerokość. 

Strefy na boisku siatkarskim- jakie można wymienić?

Boisko do siatkówki dzieli się na pewne strefy, a każda z nich odpowiada za inny element gry. Rozróżniamy:

  • strefę serwisową- jak sama nazwa mówi, to właśnie z niej gracz wykonuje swoją zagrywkę,
  • strefę obrony- to przestrzeń pomiędzy siatką a linią ataku po stronie własnego zespołu,
  • strefę ataku- to strefa pomiędzy siatką a linią ataku po stronie zawodnika, to właśnie z niej siatkarze atakują swoich rywali,
  • strefę bloku- bezpośrednio przy siatce, w tym miejscu siatkarze próbują blokować ataki przeciwnej drużyny,
  • strefę przejścia- obszar łączący strefę obrony ze strefą ataku, podzielony linią środkową,
  • strefa wymiany- przestrzeń poza boiskiem, w której to zawodnicy poruszają się dowolnie. To tam dokonuje się wymian graczy.

Warto poznać także wszystkie pozycje w siatkówce http://ksagh.pl/pozycje-w-siatkowce/.

Jaka powinna być nawierzchnia boiska do siatkówki?

Nawierzchnia boiska do siatkówki musi być zawsze płaska, gładka, twarda i czysta. Dzięki temu drużyny będą mogły płynnie grać i uzyskają właściwą przyczepność do podłoża. Standardowe boiska wyłożone są wykładziną sportową. Ponadto mogą mieć nawierzchnię drewnianą. Te do siatkówki plażowej wyłożone są nawierzchniami syntetycznymi, sypkim plaskiem plażowym czy żwirem.

Boisko do siatkówki to istotny element wszystkich siatkarskich rozgrywek. Niezbędne jest zachowanie zgodnych z regulaminem wymiarów, aby gra była bezpieczna i sprawiedliwa.