Przejdź do treści

Pozycje w siatkówce

W siatkówce każdy z zawodników zajmuje z góry przypisaną mu pozycję. Umiejscowienie na boisku wpływa na to, za jakie czynności odpowiada konkretny siatkarz. W tej dyscyplinie sportu można wyróżnić 5 pozycji: rozgrywający, atakujący, przyjmujący, środkowy oraz libero. Czym charakteryzują się poszczególne pozycje siatkarskie?

Pozycje w siatkówce – charakterystyka

W trakcie każdego meczu na boisku znajduje się po 6 zawodników z każdej drużyny. W czasie akcji siatkarze przemieszczają się i zajmują miejsce zgodne z ich pozycją. Możemy wymienić 5 pozycji, w których to członkowie zespołu odpowiadają za inne zadania.

Rozgrywający

Można powiedzieć, że to właśnie rozgrywający jest mózgiem każdej drużyny. Inaczej określany także mianem wystawiającego. Pełni on szczególnie istotną funkcję w organizacji ataku oraz rozprowadzaniu piłki po boisku. Zawodnik stojący na tej pozycji bierze udział prawie we wszystkich akcjach. Do jego obowiązków należy dobranie strategii oraz taktyki ataku, jak i skuteczne wykorzystanie atutów poszczególnych członków drużyny.

To właśnie on odpowiada najczęściej za drugie odbicie piłki i wystawienie jej do zbicia atakującym, środkowym czy przyjmującym. Rozgrywający musi też zmylić blok przeciwnika, to właśnie on w dużej mierze wpływa na przebieg każdej akcji. Siatkarz znajdujący się na tej pozycji powinien być znakomitym komunikatorem, mającym zdolność szybkiego podejmowania decyzji. Chcąc zdobyć punkty dla swojego zespołu musi precyzyjnie podawać piłkę do atakujących, jak i znajdować słabe punkty przeciwnika. Wśród znanych siatkarzy rozgrywających można wymienić takie osoby, jak Fabian Drzyzga, Bruno Rezende czy Paweł Zagumny.

Atakujący

Zawodnik stojący na ataku bierze na siebie ogromny ciężar, jakim jest skończenie akcji i zdobycie punktu dla swojej drużyny. Osoby atakujące nazywa się mistrzami skoku oraz precyzji. Potrafią zaskoczyć drużynę przeciwną, decydując się w ciągu chwili na odmienny kurs uderzenia piłki. To właśnie do nich najczęściej wystawiane są piłki przez rozgrywającego. Atakujący nazywany też skrzydłowym czy prawoskrzydłowym porusza się zazwyczaj po prawej stronie boiska.

Zawodnik stojący na tej pozycji musi skierować piłkę w taką stronę, aby była ona niemożliwa do obrony przez przeciwnika. Musi wykazywać się znakomitą koordynacją ruchową i umiejętnością szybkiego podejmowania decyzji. Znani siatkarze atakujący to między innymi: Bartosz Kurek, Mariusz Wlazły,Cwetan Sokołow, Aleksandar Atanasijević,Maksim Michajłow, Matt Anderson, Georg Grozer, Wallace de Souza.

Środkowy

Osoba stojąca na pozycji środkowego ma za zadanie blokować piłki zagrywane przez przeciwników. Ponadto może atakować na środku siatki. Środkowi często atakują z pierwszego tempa tzw. krótką. Według przepisów siatkówki dozwolona jest wymiana środkowego z libero, jeśli środkowy znajduje się w linii obrony boiska.

Zawodnicy stojący na tej pozycji muszą posiadać świetną technikę blokowania, umiejętność odczytywania ruchów przeciwnika i szybkość reakcji. Skuteczny blok przyczynia się do wygrania meczu, gdyż znacząco utrudnia zdobywanie punktów przed przeciwny zespół. Środkowy bardzo rzadko uczestniczy w przyjęciu zagrywki. Znani środkowi to np. Piotr Nowakowski czy Dmitrij Muserski.

Przyjmujący

Na boisku pojawiają się również tak zwani przyjmujący. Zazwyczaj jest ich po dwóch w każdej drużynie. Zawodnicy przyjmujący ustawiają się po lewej stronie skrzydła. Siatkarze łączą grę ofensywną z odbiorem zagrywki, za co odpowiadają wraz z libero. Gracz przyjmujący wykazuje się ogromną wszechstronnością. Do znanych zawodników stojących na tej pozycji należą np. Michał Kubiak, Wilfredo Leon, Earvin N’Gapeth.

Libero

Libero to zawodnik, który specjalizuje się w skutecznej obronie oraz przyjęciu zagrywki. Pełni on kluczową rolę w każdym zespole. Potrafi poradzić sobie nawet z wyjątkowo trudnymi piłkami, które odbiera i kieruje do rozgrywającego. Libero może zastąpić w grze każdego zawodnika strefy obrony. Co ważne, nie może zagrywać, blokować czy też wykonywać próby bloku. Nie wolno mu również wykonywać spełnionego ataku z żadnego miejsca, jeżeli piłka znajduje się całkowicie powyżej górnej krawędzi siatki. Zawodnik stojący na tej pozycji nie może też pełnić funkcji kapitana zespołu. Chcesz dowiedzieć się więcej np. o transferach w świecie siatkówki? Udaj się na stronę ksagh.pl/najdrozsze-transfery-siatkarskie/.

Ustawienie zawodników na boisku jest ogromnie ważne dla osiągnięcia sukcesu. Siatkarze z każdej pozycji muszą się ze sobą sprawnie komunikować i współpracować, aby móc zdobywać punkty.