Przejdź do treści

Rafał Szymura

Szkoda, że polska siatkówka nie jest tak mocno doceniana jak piłka nożna. Tym bardziej że siatkarze są w stanie zapewnić ogromne emocje widzom. Zarówno, jeżeli chodzi o klubowe rozgrywki, jak również reprezentacyjne, czego dowodem są ostatnie Igrzyska Olimpijskie. Jedną z wyróżniających się postaci, jest Rafał Szymura. Oto najważniejsze informacje na temat tego zawodnika.

Rafał Szymura – podstawowe informacje

Oto podstawowe informacje na temat tego zawodnika:

Data urodzenia 29 sierpnia 1995 w Rybniku
Wzrost 196 cm
Pozycja przyjmujący
Klub Grupa Azoty Zaksy Kędzierzyn-Koźle

Ten zawodnik, który nie ukończył jeszcze 30 lat, ma żonę Klaudię (modelkę). W 2021 roku obydwoje świętowali swój największy sukces – narodziny córki Nikoli. Ciekawostką jest to, że siatkówka to w przypadku Szymurów rodzinny sport. W ślady Rafała poszedł także jego młodszy brat – Kamil, który gra na pozycji libero.

Rafał Szymura – przebieg kariery

Jego przygoda z siatkówką rozpoczęła się już w drugoligowym TS Volley Rybnik. To właśnie tam został zauważony, dzięki czemu na dwa lata (2012-2014) mógł trafić do Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Spale. Był to dla niego bardzo ważny okres, ponieważ trafił tam na ludzi, z którymi ma możliwość trenować aktualnie. Wśród takich osób można wymienić m.in. Aleksandra Maziarza. Do tego w Spale spotkał na swojej drodze Krzysztofa Bieńkowskiego, Aleksandra Śliwę, jak również Artura Szalpuka, których mógł przywitać m.in. w Grupa Azoty Zaksa Kędzierzyń-Koźle.

W 2014 roku, na trzy kolejne lata związał się z zespołem AZS Częstochowa. Był to ważny okres dla zawodnika, ponieważ już w tamtym okresie mógł pochwalić się tym, że jest srebrnym medalistą Mistrzostw Europy kadetów. To nie były jego jedyne osiągnięcia, ponieważ udało mu się zdobyć także brązowy medal Mistrzostw Świata tej kategorii wiekowej (2013 r.) i wicemistrzostwo Europy juniorów. Jego postawa została dostrzeżona, ponieważ otrzymał także indywidualnie nagrodę dla najlepiej przyjmującego. Częstochowa była miastem, gdzie miał możliwość grania w podstawowym składzie.

Była obawa, że po 2017 roku zawodnik nie będzie mógł znaleźć dla siebie miejsca, ponieważ AZS uważał, że ma do niego prawa. Na szczęście, sytuacja dobrze się rozwiązała i Szymura trafił tym razem do Grupa Azoty Zaksa Kędzierzyn-Koźle na dwa kolejne lata. Dziękuję ZAKSIE, że tak długo na mnie czekali, bo dopiero we wrześniu stałem się ich pełnoprawnym zawodnikiem. Były takie kluby, które nie chciały czekać – tak mówił o swoim transferze sam zawodnik. To przejście było dla niego dużym skokiem, ponieważ udało mu się dostać do samego mistrza Polski, gdzie był „jedynie zmiennikiem”.

Rafał Szymura – sukcesy

Od 2017 do 2019 grał w Zaksa. Potem przyszedł czas na jego kolejny transfer. Tym razem był to GKS Katowice, gdzie trafił tylko na jeden sezon. Kolejne cztery lata to Jastrzębski Węgiel (do 2024 roku). Był to dla niego bardzo owocny czas, ponieważ razem z tym zespołem udało mu się sięgnąć po Superpuchar Polski. Było to dokładnie w latach 2021 i 2022. Nie można także zapomnieć o drugim miejscu w latach 2023 i 2024, jeżeli chodzi o Ligę Mistrzów.

W 2024 roku Rafał Szymura na powrót znalazł się w Kędzierzynie-Koźlu. Przed nim jeszcze niejeden mecz w niebiesko-białych barwach. Czy uda im się wywalczyć najwyższe trofea Plusligi? Czas pokaże. Mówiąc o jego sukcesach, nie można zapomnieć także o tym, że był on również członkiem młodzieżowej reprezentacji Polski w latach 2014-2015. Został on także powołany do seniorskiej kadry w siatkówce.

Oto lista najważniejszych sukcesów Rafała Szymury:

  • Srebrny medal Młodej Ligi 2013 (SMS Spała),
  • złoty medal Młodej Ligi 2014 (SMS Spała),
  • srebrny medal ME kadetów (2013),
  • brązowy medal MŚ kadetów (2013),
  • srebrny medal ME juniorów (2014),
  • wicemistrzostwo Polski 2018 (ZAKSA),
  • mistrzostwo Polski 2018/2019 (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle),
  • Puchar Polski 2019 (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle).

Jeżeli chodzi o sukcesy reprezentacyjne, to należy także wymienić: zdobycie drugiego miejsca w 2019 roku w Pucharze Świata, jak również brązu w Lidze Narodów w 2022.

Wśród innych jego sukcesów można wymienić także zdobycie w 2013 roku tytuły najlepszego przyjmującego na Mistrzostwach Europy Kadetów, o czym już było mówione, ale warto o tym przypomnieć. 2019 roku przyniósł mu indywidualny tytuł najlepszego przyjmującego turnieju finałowego Pucharu Polski.

Rafał Szymura – zadziorny zawodnik

Wielu przyznaje, że Rafał Szymura to prawdziwy człowiek ze Śląska, co też widać w jego postawie na boisku. Jego tak charakterystyczna zadziorność i nieustępliwość z pewnością miała wpływ na  niejeden wynik meczu. Sam zresztą wspomniał, że „kiedy wychodzę na parkiet,  to zdarza mi się przywołać stare śląskie powiedzenie: „Synek, żebyś nie przyniósł gańby”. Zawsze staram się dawać z siebie wszystko i grać na 100 proc. Wiem, że oczekują tego nasi wierni kibice i wraz z całą drużyną robimy wszystko, aby ich nie zawieść”. Całkiem możliwe, że ta jego postawa przysporzyła mu tak wielu fanów w tym regionie, którzy na bieżąco śledzą jego karierę.

Rafał Szymura mógł nie być sportowcem. W końcu w jego rodzinie z dziadka na ojca „dziedzicznym” zawodem był górnik. Jak się okazuje, on postanowił (razem ze swoim bratem) wybrać drugą pasję rodzinną na swoją ścieżkę życiową. Jego mama długo trenowała judo. Tata również kochał sport po pracy. Rafał zaraził się tą miłością i postanowił się z nią związać na stałe. Teraz pozostaje mu życzyć dalszych sukcesów związanych z klubem i (oby!) karierą reprezentacyjną Polski.