Przejdź do treści

Trenerzy reprezentacji Polski w siatkówce

Trenerzy reprezentacji Polski w piłce siatkowej pełnili niezwykle istotną funkcję w rozwoju tego sportu, zarówno w kraju, jak i na świecie. Biało-czerwoni nie mogliby liczyć na tak wybitne osiągnięcia, medale, mistrzostwo świata, gdyby nie opieka doświadczonych i profesjonalnych szkoleniowców. Poznaj 5 najlepszych trenerów reprezentacji polski w piłce siatkowej. 

Miłośnicy siatkówki mają powody do dumy. Aktualnym trenerem reprezentacji polski w siatkówce mężczyzn jest Nikola Grbić, jednak przed nim wielu szkoleniowców zapisało się w historii tego sportu. Polska reprezentacja wielokrotnie wywalczała wysokie odznaczenia, takie jak złoto na mistrzostwach olimpijskich czy mistrzostwo świata. 

Najlepsi trenerzy w historii reprezentacji Polski w siatkówce 

Na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci reprezentacja polski w siatkówce mężczyzn odnosiła imponujące sukcesy. Nowy trener reprezentacji polski, czyli serb Nikola Grbić spisuje się obiecująco i być może niedługo znajdzie się w gronie najlepszych trenerów. Warto pamiętać, że osiągnięć nie byłoby bez znakomitych szkoleniowców, którzy pod swoją wodzą, prowadzą drużynę do zwycięstw. Siatkarzy z medalami wielkich imprez nie brakuje, a za ich sukcesami stoi wiele trenerów. A oto najlepsi trenerzy reprezentacji Polski w siatkówce, którzy zapisali się na kartach historii:

 • Hubert Wagner,
 • Stanisław Gościniak,
 • Grzegorz Ryś,
 • Waldemar Wspaniały,
 • Andrea Anastasi.

Hubert Wagner

Hubert Wagner to dobrze znana wszystkim i wybitna postać. Szkoleniowiec reprezentacji polski siatkarzy poprowadził swój zespół do zwycięstwa w 1974 roku, kiedy to zostali oni mistrzami świata w Meksyku, a w 1976 zdobyli w Montrealu olimpijskie złoto. Hubert Wagner to wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, który występował w barwach AZS AWF Warszawa. Trener polski w piłce siatkowej mężczyzn stworzył tak zwaną „złotą drużynę”, która zdobyła także dwukrotnie drugie miejsce w mistrzostwach Europy w latach 1975 i 1983. Co ciekawe, pracował on także przez pewien czas w Tunezji i Turcji. Poprowadził także drużynę Legii Warszawy w 1983 roku do zwycięstwa w mistrzostwach krajowych. Podsumowując jego osiągnięcia z kadrą polską, należy wspomnieć o:

 • Srebrnym medalu w Pucharze Przyjaźni w Czechosłowacji w 1973 roku,
 • Srebrnym medalu w Mistrzostwach Europy w Jugosławii w 1975 roku,
 • Złotym medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu w 1976,
 • Srebrnym medalu  w Mistrzostwach Europy w NRD w 1983 roku,
 • Brązowym medalu Igrzysk Przyjaźni na Kubie w 1984 roku,
 • Czwartym miejscu w Mistrzostwach Europy w Holandii w 1985 roku,
 • Drugim miejscu i awansu w turnieju kwalifikacyjnym do Mistrzostw świata w 1997 roku.

Hubert Wagner to także były trener reprezentacji polski w siatkówce kobiet, w której także może poszczycić się pewnymi sukcesami. W 1978 roku jego drużyna zajęła 11 miejsce w Mistrzostwach świata w ZSRR, natomiast w 1979 roku zespół siatkarski zajął 8 miejsce w Mistrzostwach Europy we Francji. Od 2003 roku organizowany jest turniej siatkarski- Memoriał Huberta Jerzego Wagnera, który jak dotąd odbył się w takich miastach jak: Olsztyn, Łódź, Bydgoszcz, Zielona Góra, Płock, Kraków.

Stanisław Gościniak

Trenerzy reprezentacji polski w siatkówce to świetni byli gracze, czego przykładem jest kolejny ceniony w historii polskiej siatkówki szkoleniowiec. Jako zawodnik był znakomitym rozgrywającym. Jego początek z trenowaniem kadry nie był wcale łatwy. Pod jego wodzą drużyna zajęła bowiem 9 miejsce na MŚ w 1986 roku, a w 1987 nie zakwalifikowała się na Mistrzostwa Europy. Po przejęciu kadry narodowej co miało miejsce w 2003 roku awansował z nią na Igrzyska Olimpijskie w Atenach, gdzie zespół zajął 5. miejsce. Stanisław Gościniak swoją karierę trenerską rozpocząć w akademickim klubie z Częstochowy, z którą to wywalczył wielokrotnie medale krajowej ligi. Częstochowski AZS w latach 1990-1887 ma na koncie czterokrotne mistrzostwo kraju, jak i zwycięstwo w Pucharze oraz Superpucharze Polski. Ceniony szkoleniowiec pracował od 2009 roku z reprezentacją juniorów i prowadził drużynę Delic-Pol Norwid Częstochowa.

Grzegorz Ryś

Grzegorz Ryś jest to były siatkach nyskiej Stali. Szkoleniowiec ten zapisał się na łamach historii polskiej siatkówki. Osiągał znakomite wyniki zwłaszcza w trakcie pracy z reprezentacjami juniorów oraz kadetów. Prowadził rocznik 1983, w którym to znaleźli się sławni dzisiaj siatkarze, tacy jak Mariusz Wlazły, Marcin Możdżonek czy Michał Winiarski.  W 2001 roku jego zespół zajał 2 miejsce w mistrzostwach europy oraz piąte miejsce w mistrzostwach świata w kategorii kadetów. W 2003 roku drużyna pod jego wodzą cieszyła się zwycięstwem podczas juniorskiego mundialu w Iranie. Grzegorz Ryś może szczycić się także osiągnięciami klubowymi, w tym dwukrotnym mistrzostwem kraju zdobytym z AZS Olsztyn. Co ciekawe, pracował on także z kadrą narodową Egiptu czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Tacy trenerzy reprezentacji polski w siatkówce jak Grzegorz Ryś, z pewnością nie będą zapomniani.

Waldemar Wspaniały

Waldemar Wspaniały to selekcjoner reprezentacji Polski w siatkówce w latach 2001-2003.  Pod jego przewodnictwem zespół zdobył piąte miejsce w trakcie mistrzostw europy w 2001 roku, ale także piąte miejsce w Lidze Światowej w 2002 roku. Pod kierownictwem Waldemara Wspaniałego Polska kadra osiągnęła też piąte miejsce podczas mistrzostw europy w 2003 roku oraz 9 miejsce na Mistrzostwach Świata w Argentynie. Trzeba pamiętać, że to pierwszy szkoleniowiec w historii naszej siatkówki, z którym drużyna wygrała mecz z Brazylią aż 3 razy! Do tego wyczynu doszło podczas  Ligi Światowej FIVB w 2002 roku. Ten weteran ligowych rozgrywek prowadził do zwycięstwa swoje drużyny także w klubowych rozgrywkach. Trenował Płomieniem Milowice, ponadto pracował w Mostostalu- Azoty Kędzierzyn-Koźle (1999-2004), z którymi osiągnął liczne sukcesy.

Andrea Anastasi

Andrea Anastasi trenował kadrę siatkarską w latach 2011-2013. Włoski szkoleniowiec zdobył ze swoim zespołem brązowy medal na Mistrzostwach Europy, Złoto w Lidze Światowej w 2012 roku, brązowy medal w Lidzie Światowej w 2011 roku oraz Srebrny Puchar Świata także w 2011 roku. Włoskiemu trenerowi udało się powtórzyć sukces Waldemara Wspaniałego, gdyż reprezentacji siatkówki udało się znowu pokonać brazylijską drużynę i to aż 4 razy. Z zespołem dotarł też do ćwierćfinału igrzysk olimpijskich w Londynie, gdzie siatkarze odnieśli porażkę w starciu z Rosją 0:3. Drużyna po raz pierwszy od przejęcia przez niego kadry, nie zdobyła wówczas metalu na turnieju międzynarodowym. Od 2014 roku był szkoleniowcem Trefla Gdańsk, którego poprowadził do zwycięstwa w Pucharze Polski w 2015 roku, wicemistrzostwa Polski oraz mistrzostwa Polski w 2018 roku.

Historia polskiej siatkówki ma na swoich kartach zapisane wiele nazwisk, które miały wpływ na jej rozwój. Trenerzy reprezentacji Polski w siatkówce stoją najczęściej za sukcesami swoich zespołów i budują dalszą historię tego wspaniałego sportu.